Šiuo metu apšvietimui vartotojas kelia ypač didelius technologinius reikalavimus – šviestuvas neturi reikalauti didelės priežiūros, jis turi būti ilgaamžis, skleisti kokybišką šviesą, derėti su kuriamu nauju ar renovuojamu lauko, ar vidaus eksterjeru. Taip pat apšvietimo įrenginiai neturi būti papildomo pavojaus šaltiniais. Jie turi būti patogūs, patikimi ir paprasti eksploatuoti. Atsirado nauji reikalavimai apšvietimo sistemų valdymui ir patikimumui. Galimybė protingai valdyti šviesos šaltinius, jų išdėstymas ir struktūrizuotas išskaidymas į atskirus elementus, žymiai padidina apšvietimo kokybę ir efektyvumą, leidžia taupyti energetinius išteklius bei didina saugumą.
Sprogios aplinkos apsauginis apšvietimas
Be darbinio apšvietimo sistemų, šiuolaikinės valdymo sistemos visų pirma turi būti taikomos avariniam apšvietimui, nes ši apšvietimo rūšis irgi naudojama bet kuriame objekte, nepriklausomai nuo jo paskirties ir dydžio. Antra, reikalavimai avariniam apšvietimui, kurio sudedamosios dalys – evakuacinio bei saugos apšvietimo sistemos, yra daug griežtesni negu darbiniam apšvietimui ir reglamentuojami daugeliu norminių dokumentų, kas apsunkina tinkamų techninių sprendimų priėmimą.
Kiekvienas objektas, projektuojant avarinio apšvietimo sistemą, turi savo specifiką.Ypač tai tampa aktualu patalpose su sprogia aplinka. Avarinis apšvietimas potencialiai sprogioje aplinkoje naudotinas tose vietose, kur, kai išsijungia darbinis apšvietimas avarijų metu, neteisingi personalo veiksmai gali sukelti sprogimą, gaisrą, žmonių apsinuodijimą, ilgam sutrikdyti technologinį procesą ir pridaryti didelių materialinių nuostolių bei sukelti pavojų aplinkai. Sprogiosiose zonose naudojama speciali apsauginio apšvietimo sistemų įranga turi tenkinti Specialiųjų patalpų ir technologinių procesų elektros įrenginių įrengimo taisyklių IVskyriaus, IEC 60079 ir IEC 61241 standartų paketų reikalavimus, Darbuotojų, dirbančių potencialiai sprogioje aplinkoje, saugos nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. rugsėjo 30 d. įsakymu Nr. A1-262.
Siekiant užtikrinti saugumą, reikalaujama, kad avarinio apšvietimo sistemų įrangos, skirtos naudoti potencialiai sprogioje aplinkoje, specialios charakteristikos išliktų visą tarnavimo laiką. Jai turi būti aiškiai nurodyti: CE atitikties žymuo, apsaugos nuo sprogimo ženklas „Ex“ (sertifikavimo ženklas), įrangos grupės ir kategorijos simboliai, gamintojo pavadinimas ir adresas, panaudotų apsaugos būdų, įrangos temperatūrinės klasės simboliai ir kita. Avarinio apšvietimo valdymui sprogiose zonose gali būti taikomos centralizuota (tiesioginė arba nuotoliniu būdu valdoma) ir vietinė sistemos ar šių sistemų derinys. Bet kurios klasės sprogiose zonose apšvietimo sistemoms išpildyti draudžiama naudoti laidus ir kabelius su polietileno izoliacija ir apvalkalu.
ASE Baltic – UAB „Automatikos Sistemų Inžinerija“ siūlo Vokietijos firmos „R. STAHL“ apšvietimo sistemų monitoringo įrenginį– „Central Battery Systems“ (FZB), atitinkantį DIN EN 50171, DIN EN 50172, DIN EN 50272, DIN VDE 0510 ir DIN 5035 standartus. Ši sistema padės aptarnaujančiam personalui efektyviau aptarnauti ir kontroliuoti darbinio ir avarinio apšvietimo sistemas sprogiose aplinkose pagal minėtus norminius aktus. Siūloma apšvietimo valdymo sistema gali būti integruojama į bendrą pastato valdymo sistemą. Tokia bendra apšvietimo, apsaugos ir šildymo sistemų komunikacija leidžia automatiškai valdyti temperatūrą ir apšvietimą patalpose pagal judesio, lauko apšvietimo, temperatūros ir kitus daviklius.
Pagrindiniai sistemos elementai
„R. STAHL“ WFZB serijos apšvietimo monitoringo sistema tinka maitinti elektros energija ir valdyti avarinius bei evakuacinius šviestuvus ne tik normalioje, bet ir sprogioje aplinkoje, bei leidžia vartotojams ekonomiškai įvykdyti vis griežtesnius saugos techninius reikalavimus. Šios universalios sistemos yra lengvai diegiamos ir gali būti optimaliai pritaikytos prie įvairių apšvietimo schemų variantų. Monitoringo sistema įgalina baterijų priežiūrą ir daugiau nei 600 šviestuvų darbo programavimą iš centrinio mazgo.
Sistemos pagrindiniai elementai yra šie:
- Centrinės baterijų sistemos FZB15, FZB30, FZB45 arba FZB60, kurios skiriasi prijungiamų grandinių skaičiumi. Lanksčios struktūros laisvai programuojama sistema užtikrina paprastą instaliavimą, įgalinant optimalų pritaikymą visoms galimoms perjungimo variacijoms įskaitant ir bendrąjį apšvietimą. Aukštas saugos ir rezervavimo lygis pasiekiamas dėka galinių srovės grandinių modulių aktyvacijos. Galinės srovės grandinės ir prijungti saugos šviesos ir avarinių ženklų žibintai yra valdomi srove ar individualiais adresais ir yra nuolat kontroliuojami;
- FZB-UVS tipo pastotė. Skirta savarankiškai decentralizuotai tiekti elektrą avariniams ir saugos ženklams ir užtikrinanti nepriklausomą stebėseną ir funkcionavimo testavimą;
- Grupės baterijų FZB nuolat stebima, valdoma mikroprocesoriumi sistema, veikianti nuo 1 iki 3 valandų.
Sistemos pagrindiniai elementai montuojami vertikalaus arba horizontalaus išpildymo, IP 20 apsaugos laipsnio metalinėse spintose.
Adresinis modulis su valdymo įvadu (1 pav.) leidžia vartotojams junginėti avarinius šviestuvus be jokių papildomų modulių, taip sumažinant elektros instaliaciją.
Panaudojus centrinį kompiuterį galima sujungti ir kontroliuoti iki 64 WFZB įrenginių (2 pav.) arba šie įrenginiai gali būti prijungti prie esamų įmonės tinklų (3 pav.).
WFZB įrenginiai turi integruotus kontrolės ir stebėsenos modulius su LCD ekranu ir kompiuterio sąsaja patogesniam programavimui. Kitas sistemos funkcijas lemia: perjungimo modulis, duomenų perdavimo pastato automatizavimo sistemoms modulis, laiptinės apšvietimo laikmatis ir GSM nuotolinio perdavimo modulis. Priklausomai nuo akumuliatoriaus talpumo ir apšvietimo grandinių skaičiaus, apšvietimo monitoringo sistemos gali būti skirtingų dydžių. Įrangos funkcijos, kurias gali rinktis vartotojas, apima įvairias sąsajas, programuojamus evakuacinių maršrutų scenarijus, stebėsenos ir valdymo galimybes.
Daugiau informacijos apie STAHL apšvietimo monitoringo sistemą ir jos sudedamąsias dalis galima rasti: http://www.stahl.de/
„Apšvietimo monitoringo sistemos šiuo metu labai populiarios kaimyninėje Estijoje. Vienas iš tokių sistemų taikymo pavyzdžių yra pateiktas http://www.eliko.ee/smartcity/. Čia „online“ režimu pateikiama visa informacija apie sistemos darbą. Kiek žinoma, nei viena instaliuota sistema iki galo nėra suderinta ir veikia su klaidomis. Vokietijos firmos „R. STAHL“ sistema jau pilnai paruošta ir išbandyta. Ši monitoringo sistema skirta apšvietimo stebėsenai sprogiose aplinkose. Ir Lietuvoje jau didėja sistemų, galinčių optimizuoti elektros energijos suvartojimą pramonėje, paklausa.“